Може ли домоуправителя в етажната собственост да налага глоби?
Основният нормативен акт, регулиращ етажната собственост в България, е Законът за управление на етажната собственост (ЗУЕС). Този закон дефинира правата и задълженията на съсобствениците, ползвателите и обитателите на етажната собственост, установява ясни и категорични правилата за управление на общите части в сградите и видовете административни нарушения и наказания. Разбирането и спазването на тези разпоредби е ключово за мирното съжителство и доброто управление на етажната собственост. Собствениците трябва да бъдат информирани и активни участници в процеса, за да бъде управлението на етажната собственост ефективно и законосъобразно.
На въпроса:
Може ли домоуправителя в етажната собственост да налага глоби?
Отговора е:
Не.
Основни Положения.
Реда за установяване и налагане на глоби и имуществени санкции, както и видовете нарушения подлежащи на санкции и размерите на глобите и санкциите са строго указани в глава пета „АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ“ от ЗУЕС.
Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
Ред за установяване и документиране на нарушения.
Установяването на нарушенията се описва в констативен протокол, съставен от управителния съвет. Когато в етажната собственост няма избран управителен съвет, протоколът се съставя от управителя/домоуправителя и двама собственици и/или ползватели, а при отказ от страна на управителя, протоколът се съставя от трима собственици и/или ползватели.
Констативният протокол съдържа данни за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата или период и място на извършеното нарушение.
Констативният протокол се съставя в три еднообразни екземпляра, по един за председателя на управителния съвет (управителя/ домоуправителя) или един от собствениците, участвали в съставянето му, нарушителя и общинската или районната администрация.
След съставянето на протокола председателят на управителния съвет (управителят/ домоуправителя) незабавно го предоставя на общинската или районната администрация.
Актът за установяване на нарушението се съставя от общинската или районната администрация, а наказателното постановление се издава от кмета на общината или района или от оправомощено от него длъжностно лице.
Следвайки смисъла на цитираните разпоредби естествено се стига до извода, че в случая административно- наказателната отговорност за неизпълнение задължение по ЗУЕС се реализира от съответната общинска /районна/ администрация, като административно-наказващ орган е кметът на съответната община, която е активно легитимирана да търси заплащане на глобата. Ето защо управителния съвет (управителят/ домоуправителя) не е надлежна страна, тъй като не притежава право на да налага и е недопустимо да събира глоби и имуществени санкции.
Видове нарушения и размери на глоби и имуществени санкции.
Собственик или ползвател в сграда или отделен вход в режим на етажна собственост, който не изпълни задълженията си да подаде в 15 дневен срок декларация за вписване на обстоятелства в книгата на етажната собственост от придобиване правото на собственост или ползване, както и при отдаване на самостоятелния обект под наем или встъпване в друго правоотношение, допускащо пребиваване на трети лица, както и при промяна на обстоятелствата за времето, през което лицата по чл.7, ал.2, т. 3 и 4 ЗУЕС не ползват самостоятелния обект и собственото, бащиното и фамилното име на обитателите, временно пребиваващи в обекта на самостоятелно правно основание повече от 30 дни, датата на вписване и датата на отписване – се наказва с глоба от 50 до 250 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 100 до 500 лв., когато е юридическо лице.
Собственик, ползвател или обитател в сграда или отделен вход в режим на етажна собственост, който не изпълни задължение по ЗУЕС, се наказва с глоба от 20 до 100 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 150 до 350 лв., когато е юридическо лице.
В чл.6 от ЗУЕС изчерпателно са изброени задълженията на собствениците, ползвателите и обитателите.
Собственик, ползвател или обитател в сграда или отделен вход в режим на етажна собственост, който наруши правилата за вътрешния ред в етажната собственост и създаде безпокойство, по-голямо от обичайното, за другите собственици и/или ползватели и обитатели, се наказва с глоба от 50 до 150 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 200 до 500 лв., когато е юридическо лице.
Ако все още не сте се запознали с Правилника за вътрешен ред на вашата сграда или вход, направете го.
Основни понятия.
Всички са наясно със значението на думата „Собственик“, но често се среща объркване относно кой субект е обитател и кой ползвател.
По смисъла на ЗУЕС:
„Обитатели“ са физически или юридически лица, които не са собственици или ползватели на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, но пребивават в тях на друго правно основание.
„Ползватели“ са физически или юридически лица, които притежават вещно право на ползване върху чужда вещ, самостоятелен обект в сграда в режим на етажна собственост.
Заключение.
Административните наказания се налагат с цел да се предупреди и превъзпита нарушителят към спазване на установения правен ред и се въздейства възпитателно и предупредително върху останалите граждани.
Информацията Ви дава необходимите гаранции за защита на правата и законните Ви интереси.
Бъдете информирани за да можете да противодействате срещу незаконосъобразни действия.
При възникнали въпроси или нужда от съдействие, не се колебайте, свържете с нас:
Тел.: + 359 88 931 2078
E-mail: office@vasilev-lawfirm.com
Адрес: гр. София, ул. „Граф Игнатиев“ № 22, ет. 2, ап. 3.